Előző bejegyzéseinkben általánosságban írtunk a munkavédelmi cipők fontosságáról és azok szabványairól, amivel kiválasztható a megfelelő lábbeli egy adott munkakörülményhez. De vajon mikortól voltak elérhetőek ezen védelmi eszközök, és mikor lettek ilyen széles körben elterjedtek? Az alábbi poszt ezen kérdésekre ad választ!
A kezdetek:
A lábak védelmére a munkavédelmi cipők a 20. század elején kezdtek megjelenni. Ebben az időszakban lett egyre fontosabb az ipari dolgozók biztonsága, előtte egyszerűbb és költséghatékonyabb volt a sérült munkást lecserélni, mint megfelelő biztonsági intézkedéseket hozni. Sajnos akkoriban eldobhatónak tekintették a munkásokat... .
Az első munkavédelmi cipők fából készült darabok voltak, klumpához hasonló formával, egy fadarabból kifaragva. Ezeket a cipőket főként francia és breton parasztok használták.
1. Az első munkavédelmi cipők, a fából készült klumpák
Ezek a kezdetleges lábbelik megvédték a munkásokat a leeső nehéz tárgyaktól és a földön heverő esetleges éles vágóeszközöktől. A korai ipari forradalom idején a munkakörülményekkel elégedetlen dolgozók ezekkel a cipőkkel akadályozták a gépek működését úgy, hogy azokat a fogaskerekek közé dobták. Innen ered a szabotázs szó is, ami az angol "sabot" szóból származik, ami ezt a fajta facipőt jelenti.
A munkavédelem születése
A 20. század elején kezdték el felismerni az ipari munkák veszélyeit. Ebben az időszakban hoztak először törvényeket, amivel a sérültek kompenzációhoz juthattak. Ezek hatására a nagyobb cégek elkezdtek olyan felszereléseket használni, amik biztonságosabbak voltak. Az 1930-as években kezdett el a Red Shoes Company olyan bakancsokat gyártani, amik acélbetétes orr-résszel voltak ellátva. A második világháború alatt azoknak a német tiszteknek, akik nem vettek közvetlen részt a harcokban, szintén acélbetétes orr-résszel ellátott csizmájuk volt.
Az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusa 1970-ben vezette be a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi törvényt, aminek az volt a célja, hogy a munkavállalók biztonságos környezetben dolgozhassanak. A munkahelyi biztonsági előírások betartásának biztosítása érdekében egy szervet hoztak létre. A törvény értelmében a minden olyan helyen, ahol fennáll a lábsérülések veszélye, kötelező védőcipőt használni. Manapság igen sok helyen kötelező a használatuk, beleértve épitkezéseket, gyárakat, raktárakat és bányákat is. A többi védőfelszereléssel ellentétben a munkavédelmi cipők sokat fejlődtek, haladtak a korral. Az újabb modellek között már igen divatos darabok is megtalálhatóak. Továbbra is a védőcipők nagyrésze acélbetétes, de léteznek olyanok is, amikben kompozit vagy műanyag van.
Ha munkavédelmi cipőt keres, akkor itt széles választékban találhat megfelelőt: https://www.legjobbmunkaruha.hu/munkavedelmi_labbelik
forrás: https://www.hsmemagazine.com/article/the-origin-of-safety-shoes